Česká firma Xmarton vymyslela systém na ovládání aut mobilem. Usnadňuje s ním sdílení vozů

9. března 2019 - Články

Co dělat, když chcete známému půjčit auto, ale nemáte čas se s ním sejít, abyste mu předali klíčky? Tuzemská firma Xmarton vytvořila systém, který takový problém umí vyřešit. Její stejnojmenná aplikace dokáže vůz odemknout přes mobil, nastartuje ho i bez klíče a navíc řidiči ještě před nasednutím do auta zobrazí třeba množství paliva v nádrži či aktuální stav autobaterie. Člověku, který si aplikaci na svůj chytrý telefon stáhne, tak pouze stačí, aby mu v ní vlastník auta povolil s vozem zacházet.

Podobné systémy už mohou využívat majitelé vozů luxusnějších značek, jako jsou Volvo, Mercedes či BMW. „Jenže pokud máte doma ještě jedno auto odlišné značky, aplikace od BMW vám v něm nepojede. Náš systém je oproti tomu univerzální a dá se nainstalovat do různých typů aut,“ říká Jan Pešek, šéf Xmartonu. Dodává, že aplikace jeho firmy může fungovat ve vozech starých až 15 let, takže s ní jde „vytunit“ i postarší Fabii nebo třeba Volkswagen Golf některé z předchozích generací.

Pro půjčovny i majitele cadillaců

Společnost z Prahy svůj systém vyvíjela dva roky a předloni ho uvedla na trh. Jejími zákazníky jsou především společnosti spravující firemní flotily aut, podniky nabízející sdílení vozů mezi lidmi nebo autopůjčovny. Správci vozového parku mohou v systému sledovat přesnou polohu každého auta, součástí aplikace je také kniha jízd. „V menší míře systém dodáváme také majitelům osobních aut. Instalovali jsme ho již i do méně rozšířených vozů značek, jako jsou Bentley či Cadillac,“ upřesňuje Pešek.

Aby mohl systém fungovat, je třeba do vozu vložit speciální krabičku, kterou Xmarton sám vyvinul. Taková jednotka se napojí na řídicí systémy, a svede tak suplovat funkci běžného klíčku, který se vkládá do zapalování. Nahradí i jeho modernější variantu, jež musí být umístěná v autě, aby šlo motor startovacím tlačítkem spustit.

S mobilem krabička komunikuje přes mobilní signál či bluetooth. To umožňuje, aby šlo vůz přes telefon vzdáleně ovládat i v podzemních garážích, kde mobilní sítě obvykle nefungují. Nastavení takového ovládání vozu je prý otázkou jen několika málo hodin. Firemní zákazníci za instalaci platí od čtyř do 13 tisíc korun podle rozsahu funkcí systému, měsíčně si pak od nich Xmarton bere další stokoruny na provozních poplatcích.

„Celkově to funguje stejně, jako byste v autě mačkali různá tlačítka. Akorát je stiskáváte v mobilní aplikaci, která vám umožňuje třeba stáhnout elektrická okna, nebo si na dálku zapnout motor a s ním i klimatizaci. Ta vám auto v zimě vytopí a v létě zase vychladí ještě před tím, než s vozem vyjedete do provozu,“ vysvětluje šéf Xmartonu. Podotýká, že systém dokáže přes GPS detekovat, zda auto právě stojí v zastřešeném prostoru – v takovém případě se motor na dálku nenastartuje, aby se pak člověk nezadusil škodlivými zplodinami. Přes navigaci navíc Xmarton dokáže postřehnout, zda auto právě není odtahováno, a přes mobil o tom pak zpravit řidiče.

Lupič nastartuje jen jednou

Pražský výrobce si je vědom toho, že musí být jeho mobilní ovládání dostatečně bezpečné. Kdyby se s autem něco stalo a na vině byl právě jeho systém, pojišťovna by majiteli nemusela uhradit proplacení škody. „Hackeři by se například mohli zaměřit na komunikaci mezi naší jednotkou v autě a mobilem. Proto jsme bluetooth, přes nějž se mobil s krabičkou dorozumívá, speciálně zašifrovali. S autem jde přes telefon komunikovat ještě přes speciální mobilní síť. I tuto formu komunikace máme zajištěnou,“ uvádí Pešek z Xmartonu. Dodává, že krabičku Xmarton obvykle instaluje přímo do kabiny vozu. „Přesné místo se liší vzhledem k typu auta. Každopádně jednotku umísťujeme tak, aby ji případný lupič nemohl snadno nalézt,“ říká dále.

Co když ale někdo ukořistí řidičův mobil, podaří se mu jej odemknout a přes aplikaci si pak auto odemkne a nastartuje? „I s takovým scénářem počítáme. Naším typickým klientem je třeba autopůjčovna. Řidiči, kterému se takový případ stane, proto stačí někoho v půjčovně kontaktovat. Majitel pak obratem zruší oprávnění ukradeného telefonu dané auto používat. Lupič, který s vozem zastaví někde u čerpací pumpy, pak už nemá šanci auto znovu nastartovat,“ popisuje Pešek a dodává, že polohu vozu lze zjistit přes GPS.

Xmarton má v Česku jen málo konkurentů. Jedním z nich je například mobilní operátor T-mobile se svým systémem Chytré auto. S touto službou ovšem telekomunikační firma cílí spíše na jednotlivé spotřebitele, Xmarton naopak hledá klienty mezi podniky s flotilami více aut. „Dalšími konkurenty je ještě americká společnost Viper či ruská Pandora. Třeba od té se ale podstatně lišíme. Pandora dodává jen hardware a část softwaru, instalaci a zabezpečení mobilního pokrytí systému už ale nechává na samotném zákazníkovi. My naopak všechny služby dodáváme v balíčku,“ uvádí podnikatel.

Podle něj je firma se svým byznysem teprve na začátku, čemuž odpovídají dosud skromné tržby. Xmarton nyní působí především v Česku a na Slovensku, přes tuzemského zákazníka Business Lease, který řeší správu vozového parku, ale postupně expanduje také do Polska a Maďarska. „K tomu se nyní připravujeme na několik výběrových řízení u státních úřadů či autodopravců,“ říká Pešek. Dodává, že jeho společnost takovým klientům slouží nejen pro odbourání starostí s předáváním klíčků od auta, ale sleduje pro ně také vytíženost a technický stav aut. „Tím pomáháme zvyšovat efektivní správu vozového parku,“ míní šéf Xmartonu.

Zdroj: https://tech.ihned.cz/c1-66510690-ceska-firma-xmarton-vymyslela-system-na-ovladani-aut-mobilem-usnadnuje-s-nim-sdileni-vozu

S Xmartonem dostanete do svého auta moderní technologie, které bývají nabízeny jen do prémiových modelů v nejvyšší výbavě. Xmarton vám propojí auto s mobilním telefonem a navíc vám pomůže ochránit vaše auto proti odcizení či vykradení. Ukáže vám, kde se nachází, zda je zabezpečeno a dokonce jej můžete pomocí telefonu i ovládat. Vaše auto můžete také jednoduše sdílet v rodině či s přáteli a používat jej bez předávání klíčů.